BIOGRAFIA

  1. pl
  2. en
  3. cs
  1. pl
  2. en
  3. cs

 

Velesar to polski zespół folk metalowy założony w 2018 r. przez Marcina Velesara Wieczorka – byłego wokalistę formacji Goddess of Sin (2001-2007) i Radogost (2010-2014), a także twórcę kapeli River of Time (od 2014 r.). Narodził się z fascynacji słowiańską kulturą i historią oraz z zamiłowania zarówno do muzyki metalowej, jak i folkowej. Główne inspiracje czerpie ze słowiańskiej mitologii, pradawnych wierzeń i obrzędów, ale także baśni i legend będących pozostałością bogatego dziedzictwa kulturowego dawnych Słowian.

 

6 lipca 2019 r., podczas VII Słowiańskiej Nocy Folk-Metalowej w Brennej, odbyła się premiera pierwszego albumu Velesara "Dziwadła". W jego nagraniu wzięli udział muzycy między innymi takich formacji, jak: Percival Schuttenbach, Helroth, Radogost oraz River of Time. Płyta znalazła się na 3. miejscu w kategorii "Najlepszy debiut roku 2019" w holenderskim portalu Folk-metal.nl, a także zajęła 3. miejsce w plebiscycie portalu Folkmetal.pl na "Najlepszy album folk metalowy roku 2019". Została również nominowana do nagrody Wirtualnych Gęśli 2019, zajmując ostatecznie 6. miejsce.

 

*   *   *

 

Marcin Velesar Wieczorek jest polskim wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Z muzyką związany nierozerwalnie od 1990 r., w 2001 r. założył w Rybniku zespół metalowy Goddess of Sin, z którym występował do 2007 r. W międzyczasie brał udział w kilku innych projektach muzycznych, nie związanych z muzyką metalową. W 2010 r. dołączył jako wokalista do folk metalowej formacji Radogost (jednego z prekursorów muzyki folk metalowej w Posce), z którą koncertował do roku 2014. Efektem tej współpracy jest wydany w 2012 r. album “Dark Side of the Forest” (2012 r.), a także szereg koncertów w Polsce i za granicą.
 
Po rozstaniu z Radogostem, w marcu 2014 r. założył metalową kapelę River of Time. 1 września 2017 r. miała miejsce premiera debiutanckiego albumu zespołu “Revival”, wydanego pod egidą wytwórni Art of the Night Productions. W międzyczasie rozpoczął przygotowania do powrotu na scenę folk metalową, powołując w 2018 r. solowy projekt – Velesar.

______________________________________________

 

CZŁONKOWIE ZESPOŁU:

 

Marcin Velesar Wieczorek - wokal

Dawid Holona - gitara prowadząca

Piotr Ave Pobłocki - gitara rytmiczna

Iga Suchara - skrzypce

Katarzyna Babilas - flet

Michał Misiek Pruszowski - bas

Łukasz Obiegły - perkusja

 

BYLI CZŁONKOWIE:

 

Marcin Froncek Frąckowiak - gitara rytmiczna

Adam Kłosek - bas

 
  1. pl
  2. en
  3. cs

© 2019 Velesar